Қостанай облыстық тарихи-өлкетану мұражайының өкілі кездесу

"Кемелдік пен халықтың өркендеуі үшін
ең алдымен қажеттіліктер бостандық пен білім".
Ш. Уәлиханов
13 наурызда Қостанай автомобиль көлігі колледжінде студенттер "оқу колледжі" тұжырымдамасын іске асыру аясында саяхатшы, фольклоршы, этнограф Шоқан Уәлихановтың әдеби, географиялық, тарихи әлеміне таңғажайып саяхат жасады.
"Шығыстанушы Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов жұлдыздай жарқырады", - деп жазды белгілі ғалым Н. И.Веселовский. Ресейдің ірі шығыстанушы ғалымдарының бірі айтқан бұл қызықты сөздер
Ш. Уәлихановтың қызметіне жалпыға бірдей танылған баға болды.
Қостанай облыстық тарихи-өлкетану мұражайының өкілі Дамили Төлегенқызы Әзерханова қазақ халқының алғашқы географы болған дарынды ғалым және саяхатшы Шоқан Уәлиханов (1835-1865) қысқа ғұмырында Қазақстанның ғана емес, Қырғызстанның және Қытайдың Шыңжаң провинциясының географиясына елеулі үлес қосты. Шоқан Жетісу, Ыстықкөл, Жоңғария, Қашқария, Тянь-Шаньның алғашқы зерттеушілерінің бірі болды.
Уәлиханов қазақ халқының тарихындағы алғашқы демократ болды. Ол өз халқының терең сенетін бақытты болашағы туралы батыл болжамдар жасады.
Шоқанның тарихы, географиясы, экономикасы, қазақ фольклорының жазбалары, этнографиялық жоспардың суреттері оның бірнеше рет жарық көрген шығармалар жинағына енген және бүгінгі күнге дейін әлемдік ғылымға баға жетпес үлес болып табылады.
Уәлиханов қазақ халқының халық-поэтикалық шығармашылығы оның "тарихи және рухани өмірінің" "толық бейнесін"беретінін атап өтті. Оның ақындардың импровизациялық өнерінің ерекшеліктері, ән түрлері, қазақ өлеңінің ритмы туралы айтқан сөздері қызықты. Ол "Қозы Көрпеш пен Баян Сұлу" атты халық эпикалық поэмасын жазды.
Студенттердің назарына мұражай қызметкерлері үлкен көрме ұсынды. Шоқан Уәлихановтың өмірі мен қызметі туралы викторина өткізді, жеңімпаздар ол туралы кітаптарды сыйлық ретінде алды. Іс-шара өте қызықты және танымдық өтті.
Іс шараға жауапты Бакенова Р.
#АВТОДОР #ПОТОМУЧТОМЫЛУЧШИЕ #ЧИТАЮЩИЙКОЛЛЕДЖ #ОҚИТЫНКОЛЛЕДЖ