1 наурызда Қостанай автомобиль көлігі колледжінің 3 курс студенттері Дегтев Владислав және Малых Вадим, оқытушылар К.С. Булат пен Е.Т.Азбергеновтың басшылығымен Кама мемлекеттік автомеханикалық техникумында (РФ Набережные Челны қ.,) өткен «Автомобиль қозғалтқыштарына, жүйелері мен агрегаттарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу» мамандығы бойынша Бүкілресейлік кәсіби шеберлік байқауына қатысып, бірінші орынға ие болды!

Конкурс «Автомобильдердің қозғалтқыштарына, жүйелері мен агрегаттарына техникалық қызмет көрсету» мамандығы бойынша үздік білім алушыларды анықтау, білім алушылардың кәсіптік даярлығының сапасын анықтау, жастар арасында мамандыққа деген қызығушылықты насихаттау және жеке тұлғаны дамыту мүддесінде орта кәсіптік білім беру сапасын арттыру мақсатында өткізілді.

Байқау 2 кезеңнен тұрды.

1-кезең (сырттай) – іріктеу, 2024 жылғы 21 ақпанда өткізілді және автокөліктің құрылғысы мен техникалық қызмет көрсетуін білу үшін онлайн тестілеуден өтуді қамтыды.

2 кезең (бетпе - бет) - модульдерден тұратын практикалық кезең:

Модуль 1. Қозғалтқышты жөндеу және поршень мен цилиндр арасындағы алшақтықты анықтау. (Қозғалтқышты бөлшектеу. Поршень мен цилиндрді өлшеп, ТУ сәйкестігін анықтау). Автомобиль қозғалтқышы ВАЗ.

Модуль 2. Диагностика (диагностикалық сканердің көмегімен қозғалтқышты диагностикалау, ақауларды анықтау, ақауларды жою, қателерді жою, қозғалтқышты іске қосу) – 20 минут.

Модуль 3. КамАЗ 740 қозғалтқышындағы клапандарды реттеу -20 минут.

Модуль 4. Шиномонтаж, доңғалақты айдау, доңғалақты теңестіру - 20 минут

Модуль 5. ВАЗ автомобильіндегі дөңгелектердің конвергенциясын реттеу-20 минут.

Модуль 6. «Электр жүйелері» стендінде стартерді басқару схемасын модельдеу-20 минут.

Модуль 7. «Қара жәшік». Автокөліктің бөлшектері мен құралдарын жанасу арқылы анықтау – 20 минут.

Модуль 8. Жол қозғалысы ережелеріне жауаптар, алаңда көлік жүргізу (жаттығулар: жылан, автотұрақ, гараж) - 20 минут